První pomoc I.

První pomoc I.


Zveřejněno 8. 4. 2016

Gekončík stejně jako každé jiné zvíře trpí zdravotními problémy. Z většiny z nich se dokáže dostat sám bez naší pomoci, popřípadě jen s lehkou dopomocí. Někdy je naopak život na vlásku a jedině odborná veterinární péče mu může zachránit život. Pokusíme se nastínit nejčastější problémy a následně i jejich řešení. Pokud si ale nejste zcela jistí- jeďte na veterinu, ten člověk co tam bude, nestudoval zbytečně a určitě vám poradí. Pokud máte poblíž specialistu na plazy, máte téměř vyhráno. Mezi nejběžnější komplikace patří:

Špatný svlek

Gekončíci se pravidelně svlékají a mění starou svrchní pokožku za novou. Starý svlek celý, nebo z větší části sežerou. Je to pro ně zdroj vápníku a nejrůznějších prvků. Nesnažte se gekončíkovi zbytečně pomáhat a nechte to na něm. Pokud má vlhký úkryt a kladiště, měl by to v pohodě do druhého dne zvládnout. Pokud se tak nestane a jde jen o jednorázový problém, nic se neděje. Pokud je ovšem špatný svlek pravidlem je potřeba hledat problém nejprve ve vlhkosti a poté v nedostatku/přebytku vitamínů. Tak či tak je první pomoc vcelku jednoduchá a snadná. Pokud jde o prsty a končetiny můžeme použít nádobu (hrnec, lavor), do které napustíme vlažnou vodu (stačí 0,5cm), gekončík neumí plavat, takže vážně stačí, aby měl ponořené prsty a zápěstí a necháme pár minut odmočit. Poté můžeme použít pinzetu popř. navlhčené tyčinky do uší a opatrně sundat. Pokud se suchá kůže nachází na jiných částech, je postup téměř stejný, akorát vynecháme nádobu s vodou, jelikož záda ani hlavu gekončíkovi pod vodu nedostaneme. V tomto případě volíme vatové tamponky, nebo ušní tyčinky, které navlhčíme a opatrně s nimi potíráme inkriminované místo, dokud kůže nenasaje vodu a nezměkne, pak je možné ji opatrně sundat pinzetou.

kuze

Nechutenství

Důvodů proč náš gekončík nežere je spousta a ne všechny jsou způsobené špatným jednáním. Jedním z důvodů je zimování. Zvířata v tomto období roku velmi dramaticky sníží svou aktivitu, zpomalí metabolismus, přijímání potravy je omezeno na naprosté minimum popřípadě zastaveno úplně a to mnohdy na několik měsíců 2-4. Zdravý jedinec v tomto období sice nejí, ale přísun čerstvé vody je nezbytný. Většina zvířat v tomto období neshodí nic ze své váhy a jejich ocásky jsou pořád krásně tlusté.

Další možností je špatně nastavená teplota. Při nízkých teplotách pod 25°C zvířata zimují naopak pří hodně vysoké teplotě nad 35°C jsou přehřátá a nechtějí žrát. Je proto důležité udržovat teplotní gradient v celém teráriu. Pokud je v jednom místě 23°C a druhém 37°C je vše v pořádku, není potřeba se přesně řídit daným rozmezí.

Několika denní nezájem o potravu dán i například častým krmením a tudíž překrmením zvířat, která prostě nemají hlad. Samičky v období několik málo dnů před kladením vajíček také přestávají žrát, stejně jako samečci v období páření, pro které je v tuto dobu přednější rozmnožování než potrava. V neposlední řadě to můžeme dávat za vinu nemoci, infekci, ucpání zvířete, špatnému dávkování vitamínů, nebo zadržené snůšce. Pokud se chceme pokusit zvíře rozkrmit, dobrou variantou je rozstřihnutí cvrčků, nebo moučných červů a „patlat“ tímto špičku nosu a velmi často si líznou a pak i sežerou. Rozhodně, ale není dobré krmit vyloženě násilím. Rady jako podávání lakrumáčku, pribiňáčku a já nevím čeho ještě jsou zbytečné, zvíře potřebuje energii. Jako naprostou krajní variantu u bezvýchodné situace se mi osvědčilo potřítí čumáku troškou tekutého medu.

 Pro rozpoznání závažnosti problému máme poměrně jednoduchou metodu. Pokud má zvíře tlustý ocas a nehubne výrazně je vše OK, pokud ale má tlusté tělo a ocásek se ztenčuje, máme problém a je vhodné navštívit urychleně veterináře.

hubeny

Zvracení

Gekončíci jsou popelnice a sežerou toho spoustu, někdy více než dokážou zvládnout. Je tedy potřeba přebytečnou potravu dostat ven z žaludku a nejrychlejší cesta je ta, kterou se jídlo dostalo právě do žaludku, ale opačným směrem. Někdy můžou mít zvratky světlou barvu, velmi často to bývá spojenou s požíráním staré kůže. Pokud vám gekončík zvrací jednou za XY měsíců nic se neděje. Pokud je, ale tato aktivita pravidlem je velmi pravděpodobné, že je nakažen jeho trávicí trakt nějakou bakterií, nebo v nejhorším případě Cryptosporidiemi. V takovémto případě je nutné navštívit veterináře, který nám poskytne lék na odčervení, provede vyšetření trusu (co nejčerstvějšího) a zahájí patřičnou léčbu. Pasta na odčervení není nic drahého a mělo by to být chápáno jako u psa, tudíž nezbytná nutnost a automatika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Průjem

Barva, tvar a viskozita trusu nám indikuje jakou potravu gekončík baští. Normální trus by měl být hnědý až černý, pevné konzistence. Někdy je trus světlejší, pokud je období po svleku, nebo naopak řidší pokud jsme krmili potravou, která obsahuje hodně vody- červí, holátka myší. Pozornější člověk si může všimnout zbytku chitinových schránek cvrčku popř. nestrávených zbytků. Trus by měl být dokonale stráven, pokud tomu tak není je potřeba hledat důvod. Může jít o překrmení nebo infekci. Někdy se setkáme i trusem obaleným v hlenové blance, nemusíme se bát, je to normální. Pokud je trus ovšem řídký delší dobu, zelenavé barvy, obsahuje viditelně krev je zvíře napadené bakteriální infekcí, nebo potřebuje odčervit. V takovémto případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Zvíře bude nejspíše apatické, dehydrované a vyčerpané a začne hubnout.

Regenerát ocasu

Poměrně častá a pro mnohé z nás nepříjemná zkušenost, která prostě čas od času potká téměř každého z nás je odtržený ocásek. Nejčastěji k tomu dojde po neopatrné manipulaci ze strany chovatele, ale časté je to i po rvačce, nebo během páření, pokud je samec až moc aktivní. Všeobecné pravidlo říká, že čím blíže tělu se ocásek odlomí, tím je to horší. Zvíře přijde o velké zásoby tuků, vody minerálů a vitamínů. Výhodou je, že ocas dorůstá, nikdy však nedoroste do své původní krásy. Někdy se stane, že se regenerát rozdvojí a začnou růst dva ocásky. Pokud dojde k odtržení již narostlého regenerátu je velmi pravděpodobné, že následný regenerát bude více či méně deformovaný.

Není nutné ránu nijak desinfikovat, ani ničím zatírat, zvíře si poradí samo. Pokud máme možnost, není na škodu zvíře dát do karantény a zajistit mu tak větší pohodu a hlavně klid. Někdy to ale není možné například jako u nás, kdy samička měla naklást snůšku a proto byla ponechána ve skupince a za dva dny skutečně vajíčka nakladla a za další tři týdny další, takže není potřeba se zbytečně stresovat. Nezapomínejte, že zvíře přišlo o velkou zásobu lipofilních vitamínů, které je potřeba doplnit. Nový regenerát se začne postupně objevovat asi po týdnu a po několik týdnů až měsíců bude dorůstat v závislosti na kvalitě stravy, vitamínům, vitalitě zvířete atd.

20160304_180810rege

Kousance a škrábance

Nikdy nemůžete vědět, co se honí vašim ještěrkám zrovna v hlavě a jaké problémy mají s tím či oním obyvatelem terária. Je to naprosto běžné a proto nějaký ten kousanec obdrží každý. Většinou jsou samice dokousané od samce v období páření, ale není nic neobvyklého, že i samice mezi sebou zápasí. Ve většině případů jde jen o povrchová zranění, ale někdy se můžou objevit i vykousnutá místa na ocase. Valná většina těchto ranek se zahojí bez vašeho zásahu, v opačném případě můžete potřít Betadinem. Každopádně je nutné rány sledovat, jestli se nezanítili, pokud ano je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

kousanec-dolezel M.kousanec 1mesic M.DolezelFoto: Martin Doležel

Gangréna

Co to vlastně je a co je její příčinou? Jedná se o odumřelou tkáň vzniklou díky bakteriální infekci, poranění nebo díky špatné mikrocirkulaci v tkáních. U gekončíků je nejčastější nekróza prstů a ocasu. V obou případech je léčba stejná. Je nutné odumřelou tkáň odstranit a to nejlépe i s kouskem tkáně zdravé. Tento zákrok můžete provést i doma. Stačí mít sterilní nůžky nebo skalpel a postiženou část odstřihnout. Zvíře to nebolí a nepocítí to. Pokud si nejste jistí, nebo to nezvládnete, zajeďte na veterinu. Podpůrná léčba je podáním antibiotik.  Pokud se napadená část neodstraní, gangréna se bude šířit do celého těla, což bude mít fatální následky. Není zde šance, že napadená část se zahojí a vše bude OK, je zde možnost, že napadený prst odpadne a gangréna se zastaví, tak jako tak o ten prst ale přijde, proto není dobré příliš otálet.

nekro

Zadržená snůška

Velmi nepříjemný problém, který může potkat každého. Co to vlastně je? Jedná se o vajíčka, která samička z nějakého důvodu nemůže dostat ven z těla. Důvodů a teorií je nespočet každopádně jak poznám, že jde o zadrženou snůšku? Většinou jdou vajíčka na svět po cca 3-5 týdnech, pokud je to více začal bych být obezřetnější. Důležité je neplést si kopulaci a oplodnění. Samička je schopna uchovat si v sobě samičí pohlavní buňky delší dobu. Zadržená snůška se logicky projevuje až v pozdním období tedy těsně před kladením. V tuto dobu je nutné samičku nechat v klidu, netahat ji ven z terária a nechat ji prostor. V tomto období samičky nepřijímají potravu a jde vizuálně rozpoznat velká vajíčka uvnitř samičky.  Pokud samička nežere již několik dní a vajíčka nikde, zkuste malinko zvýšit teplotu. Pokud to nepomůže, umístěte samičku do karanténního boxu, topte 24h/den a dejte samici do boxu vlhké kladiště a dopřejte ji maximální klid. Pokud ani toto po pár dnech nepomůže, je jedinou možností návštěva specialisty. Ten podá látku na uvolnění, nebo naopak stažení svaloviny a samička by měla vajíčka naklást, nejčastěji se používá oxytocin, nebo methylergometrin. Pokud ani toto nepomůže, pak jedině chirurgický zákrok, ale to většinou bývá konečná. Dobrým poznávacím znamením je nafouklé břicho, ale chudnoucí ocásek. Pokud se radují ti, kteří chovají jen samičky bez samce, je radost předčasná, jelikož i samice bez samce může mít zadrženou snůšku.